ל"ג בעומר – חץ, קשת והפתעה

משהו בשילוב הזה של אש אסורה, חשיכה ותפו"א שרוף ומלכלך, הופך את ל"ג בעומר לחג קסום ומלא הרפתקאות. ההרפתקה מתחילה בשלב חיפוש העצים ונמשכת מהניצוץ הראשון של האש המתלקחת, דרך המשחקים בחשיכה, ועד לכיבוי הצופי.

001

בילדותי (שנות ה-80), היינו מכינים בובה ענקית מחוברת לקרש ארוך, ומכנים אותה כשם הצורר הפופולרי של אותם ימים. היא הייתה מוצבת במרכז המדורה ומושכת את הלהבות למעלה. בהסתכלות לאחור זה נראה קצת ברברי, אבל לילדה בת 12 זה היה מהפנט.
כאמא, החג קיבל תפנית קלה – אש, סכנה, חושך, ולכלוך נשמעים אחרת מהצד הזה.
אבל עדיין, הוא אחד החגים האהובים עלי, שמצליח להעיר בי ניצוץ של ילדות שעדיין לא אבד.

 חץ וקשת
קשתות וחיצים שימשו בימי בר-כוכבא ככלי הנשק העיקריים בקרב. לזכר מלחמת בר-כוכבא ברומאים נהוג להכין בל "ג בעומר קשתות וחיצים ולשחק עימם ליד המדורה.
ואם בהרפתקה עסקינן, אין ספק שחץ וקשת יהפוך אותה למלאת קסם ומעניינת עוד יותר.

bba_005

החץ וקשת הראשון שרציתי להראות לכם, הוא לילדים הגדולים יותר (אל דאגה, תיהיה גם גירסה לקטנטנים) הוא פשוט להכנה, מחומרים זמינים, מהיר ועובד מצויין! ולא פחות חשוב, בטוח (ללא קצה חד). אבל עדיין חשוב מאוד להזכיר לילדים שאסור לכוון על אנשים ובע"ח.

bba_001

 כל מה שאתם צריכים זה: מקלות גליליים (פרופיל עגול) בעובי עפרון כמספר החצים שתרצו להכין, 3 מקלות יצירה מרובעים, ריבוע סול (או קרטון ,פחות עמיד) בגודל 10×10ס"מ, מחקים מחודדים המתלבשים על עיפרון (אופיס דיפו), 2 אזיקונים וגומיה.

bba_002

(1) הצמידו וחברו 2 מקלות מרובעים בעזרת סרט הבד בשני הקצוות. (2) מקמו את המקל המרובע השלישי בהצלבה במרכז זוג המקלות המחובר, כך שהחלק העליון קצר משמעותית מהחלק התחתון (כמו בתמונה). בעזרת האזיקונים הצמידו אותם ביחד, ושימו לב שהסגירה מתבצעת בחלק האחורי (3).

005

גלגלו את ריבוע הסול לגליל ולפפו סביבו סרט בד או נייר דבק לסגירה (4). הדביקו את הגליל שיצרתם למקל העליון (5), כך שהוא ממורכז לנקודת מפגש המקלות (מרכז הצלב) (6).
גיזרו וחברו את הגומיה בשני הקצוות למקלות המאוזנים (7), חזקו בעזרת סרט בד כדי שהגומיה לא תזוז ממקומה (8), חיזרו על התהליך בצד השני. הקפידו שהגומייה תיהיה מתוחה (ראו תמונה).

bba_004

החץ – הלבישו את המחק על ראש המקל המעוגל (10) והרי לכם ראש חץ בטיחותי.
בעזרת סכין מטבח (ובזהירות) חרצו חריץ בזנב החץ (11).  וזהו, בזה בעצם סיימתם את החץ וקשת הראשון, העבירו את החץ דרך גליל הסול, תיפסו את הגומיה בחריץ ומיתחו כמה שאפשר. החזיקו רגע, כוונו ו…שחרר.
עכשיו נשאר החלק הכיפי של הקישוט. אני בחרתי להשתמש בוואשי טייפ, אבל אפשר לצבוע בטושים, להדביק מדבקות… וכמובן,לתת לילדים לקשט בעצמם.

חץ וקשת קטן לקטנטנים

lba_001

הגירסה לקטנים, היא אפילו עוד יותר פשוטה, אבל ממש. כל מה שתצטרכו זה מקל ארטיק, גומיה ומקלות אוזניים או שיפודים חצויים וקטומים כחצים… זהו!

lba_002a

חרצו במקל הארטיק 2 חריצים (כמו שמוצג בתמונה), חזרו על הפעולה בקצה השני (1). השרו את מקל הארטיק במים לפחות לשעה (2), השחילו את הגומי בחריצים שיצרנו וקישרו (3) שימו לב למקם את הקשר באותו הצד של המקל בשתי הקצוות ולמתוח (4). קשטו את הקשת והחצים עם טושים, וואשי, נצנצים וכל מה שמתאים לכם וצאו לירות קצת לזכר תקופות רחוקות וניסים קטנים.להתכופף…

 ההפתעה
ולסיום, עוד משהו קטן. היא אומנם לא נכללת במנהגי החג, אבל מתאימה בול לחשיכה ועם קצת דמיון יכולה להתחיל הרפתקה חדשה – גחלילית מאירה.

g1

בקבוק פלסטיק קטן עם פיה רגילה, בריסטול צבעוני, 4 מנקי מקטרות,זוג עיניים זזות וסטיקלייט.

010
סמנו עיגול בקוטר הפקק על קרטון (1), גיזרו והדביקו על ראש הפקק (2). הוספו זוג עיניים זזות ולפפו מנקה מקטרות לצוואר הבקבוק צמוד לפקק וצרו צמד מחושים שווים.
לפפו 3 מנקי מקטרות לבטן הבקבוק וצרו מהם את רגלי הגחלילית (3). גיזרו מהקרטונים זוג כנפיים מחוברות ומלבן לגב הגחלילית, שיעטוף את הבקבוק אך ישאיר את הרגליים חשופות (4). והשלב האחרון והחשוב, הכניסו סטיקלייט לתוך הבקבוק ואל תשכחו לשבור אותו בשטח, בזמן החשיכה.
ואם בא לכם לארגן לילדים הרפתקה מיוחדת, פזרו כמה גחלילות מאירות ברחבי השטח וארגנו להם חפש את המטמון מאיר ומיוחד.

שיהיה לכם חג בעומר שמח, מלא הרפתקאות, וריגושים.
נצלו את ההזדמנות ושירפו (מטאפורית כמובן) את כל מה שמציק לכם ותנו לילד שבכם להנות כמו פעם מהחג הלוהט הזה.

 

 

תגובות