מחשבות על קהילה, צבעים ובית.

קהילה

בחודש שעבר יצאנו לסופ"ש שאירגנו ה-  Jewish Community Center ) JCC) במיקום מדליק בסונומה. סופ"ש משפחות ופעילויות של ישראלים ויהודים אמריקאים. המפגש הזה העלה מחשבות על ערכים יהודיים, מסורת, ומה חשוב לנו להנחיל לילדים עם השנים שעוברות רחוק מבסיס האם.  מחשבות על קהילה – מה זאת קהילה? למה צריך קהילה? והאם היינו חלק מקהילה בארץ?

kehila_0014

לא אכנס לדיונים הפילוסופים שהלכו שם, רק דבר אחד ברור, פה אנחנו קהילה! בזה אין ספק!
קהילה ישראלית מחבקת ותומכת, לפעמים קצת חונקת אבל תמיד עוזרת.
מידי פעם, אני צריכה להזכיר לעצמי שאני גרה שעה מסן פרנסיסקו ולא עדיין בגבעתיים, שעה מתל אביב (בפקקים), צופה על השכונה המקסימה שלי ממרפסת הקומה השביעית.
ישנם ימים שלמים שלא יוצא לי בכלל לדבר פה אנגלית, הכל מתנהל בעברית – הבית, החברים, החברים של אור… השיחות הארוכות ביותר שהיו לי באנגלית היו עם המורה ביום הורים ועם המוכרת החמודה במכולת השכונתית (זאת עם כל המוצרים הישראלים). טוב, אולי אני קצת מגזימה, אבל זה לא רחוק מזה. לפעמים זה מרגיש קצת פיספוס, אבל לעזאזל, זה כל כך נוח.

תקראו לזה קיבוץ, בועה, גטו או ביצה, אבל הקהילה שלנו פעילה ובאמת מדהימה. הרבה בזכות שתי חברות מופלאות (איריס וטלי) שפתחו קבוצת פייסבוק היסטרית והיסטורית- "כבר כאן", קבוצה סגורה לאנשי האיזור, שאיחדה באחת את כל הקהילה ואיפשרה שיח תמידי בין חבריה – לשיתוף, תמיכה, עזרה, ושאלה. זה נשמע כל כך טרוויאלי, אבל לפניהן, זה פשוט לא היה קיים. הנכונות והרצון לעזור שקיימת בקבוצה הזאת, פשוט מחממת את הלב. מספיק שמישהו יצייץ מצוקה ועשרה יתנדבו לעזור לו. חדשים מתקבלים (לרוב) בסבלנות ואהבה, על שאלותיהם החוזרות ונישנות, והשתיים מארגנות פעילויות לקהילה בחגים והזדמנויות למפגש לאורך השנה. הכל בהתנדבות ועם המון רצון טוב.  יש את ארגון ה"חסידה" ליולדות טריות, "מעגלים" לכל מי שצריך סיוע, "חברותא" מעשירים את ערבינו בתוכן, ורעות האמא של ה"יוצרות בוואלי". יש את ה JCC, וה- ICC (שזה אותו הדבר רק Israeli) – מופעים, הצגות ילדים, חוגים ואפילו תאטרון מקומי בעברית שכולו התנדבות, ושבט צופים ישראלי ועוד ועוד שבטח שכחתי, או שאני עדיין לא מכירה.

kehila_005טעימה קטנטנה מחיי הקהילה, מימין למעלה :נשות "מעגלים" המופלאות, חולצות ציוניות לארוע יום העצמאות, שניצל ופירה (איך לא?!), המכולת הישראלית, אופיר ו"חברותא" במפגש בישולים, איריס וטלי מארגנות לנו שבוע הספר, חנוכה עם חברים, הדג נחש בהופעה ורעות האמא של ה"יוצרות בוואלי".

קהילה אמיתית עם הרגשה של ערבות הדדית ,משפחתיות ורצון אמיתי לעזור אחד לשני- במציאת עבודה, מרק חם כשחולים, התאקלמות, התמצאות, המלצות והכוונות… באמת מקסים!
וחשבתי על זה, שאם יש משהו שחשוב לי להנחיל לבני רחוק בניכר, יותר מערכים יהודיים, חגים ומועדים,זה השייכות,הפתיחות, ההדדיות,התמיכה והנתינה הכל כך ישראלים האלה.

 

צבעים 

במסגרת "חברותא" וגם בניצוחה של רעות המקסימה. יצא לי להעביר לחברי הקהילה פעילויות בנושא – "נגיעות צבע".  ספגנו השראה ולמדנו כיצד בוחרים פלטה צבעונית לבית, איך להכניס את נגיעות הצבע לחלל בדרכים פשוטות, זמינות ויישימות. 

kehila_001

בסוף ההרצאה, בחרתי להכין עם המשתתפות יצירה צבעונית (מתוך הפלטה שבחרו) שתשמש כנגיעת צבע התחלתית להנעת התהליך. מאחר שלא היה לרשותנו זמן רב, בחרתי להכין איתם את הפרוייקט הבא, שמצאתי ברשת, אשר עושה שימוש במשאב זמין ופשוט – בלונים. והתוצאה מפתיעה!

kehila_007

אגרטלים צבעוניים ומדליקים, רק שבמקום להתחיל לצבוע, לדייק ולחכות לייבוש, "צבענו" אותם בעזרת בלונים צבעוניים.

kehila_002

חתכנו לבלונים את שני הקצוות, כך שנשארה רצועה ברוחב הרצוי לנו. הלבשנו ומתחנו על הבקבוק/אגרטל עד שישבו מתוח ומדוייק. שילבנו, חפפנו, השלמנו – ויצרנו קומפוזיציות צבעוניות מעניינות.
כך שידרגנו אגרטל פשוט בקלי קלות ובזמן מינימלי, בלי שהמראה המשיי והמדוייק יעיד על כך. ובאותה הזדמנות (ובשילוב כמה פרחים בצבע המתאים) יצרנו נגיעת צבע מושכת לבית.

kehila_003b

 הרעיון כל כך פשוט וגאוני, שתוכלו אפילו ליישם אותו לשדרוג שולחן החג (או היומולדת) כמה דקות לפני שהאורחים באים.

 

 בית

כל כך נהנתי מהפעילויות, והפדבקים היו כל כך מפרגנים. שהחלטתי להפוך את ההרצאה לקורס בין 4-5 מפגשים (עדיין בגיבוש) בהם נלמד וניישם ביחד את עקרונות ההום סטיילינג – צבעוניות, סגנונות עיצוביים, היררכיה ומיקום. נבחר פלטה צבעונית שתלווה אותנו, ונכין ביחד פרוייקטים DIY עיצוביים (הפעם מורכבים ועשירים יותר) שיניעו את התהליך לקראת הבית שתמיד רציתן. יהיה כיף!
אם נשמע לכן מעניין ואתן מהאזור, תנו קריאה בפייסבוק שלי, שאדע לעדכן.

kehila_006
אתן בטח כבר יכולות לנחש את פלטת הצבעים שלי 🙂

work_005

 

 

 

תגובות