בובות של נייר

אוג 2017 ::

 

כבר בתור פָספוסִית לא פספסתי הזדמנות לתמוך בחברותיי למגדר בכל ויכוח ועניין. בגיל הגן זה הסתכם בהבנות נגד הבנים בחצר המשחקים ובתמיכה עיוורת בתמר, הילדה הכי יפה בגן ומלחמתה במושכי השיער. בכיתה ג' כבר עסקתי ב"הסברה אמיתית", כשסירבתי להיתפס כבת חלשלושה והלכתי מכות עם דקל בהפסקה – הצלחתי לתפוס לו את הרגל בדרך לבעיטה ולהפיל אותו על הטוסיק לעיני כל הכיתה, מה שהקנה לי במיידי תהילת עולם. בכיתות הגבוהות יותר ביסודי, כשהציץ התחיל להציץ והבנים הפכו "מאיכסה"  ל-"ממממ מעניין!" לא חיכיתי ליוזמה מהצד השני ובלי לחשוב פעמיים הצעתי אני חברות לבנים שמצאו חן בעיני בכיתה.  

 

ילדות בשנות השמונים (למה יש לי עורב על הראש, זה כבר סיפור אחר), קצת Girl Power וכן, אפילו לרוזי יש בובת נייר משלה.

 

בניגוד לדעה הרווחת על פמיניזם, שנאת גברים היא לא תנאי קבלה. אפילו לא חייבים לשרוף חזיות ולהפסיק לגלח את הרגליים. באופן מפתיע את אפילו לא חייבת להיות אישה(!). בגדול את/ה רק מצופה להאמין בשוויון זכויות והזדמנויות לכל אדם, חווה ומה שביניהם.
אך שיווין לא מתייחס רק לזכות של נשים להיות "כמו גברים" – שכר זהה, ייצוג הולם ובטחון אישי (כבודם וחשיבותם במקומו מונח). שוויון מתחיל בשפה המדוברת, בשינוי תפיסתי שבו גם תכונות "נשיות" יהיו מוערכות ומתוגמלות. הרי כולנו מכירות את העלבונות השגורים – "רצה כמו בת" "מה אתה בוכה כמו ילדה", וכבר רגילות לשמוע את המילה נקבה כתיאור למשהו עלוב, פחדן, חלש ("מה אתה נקבה?!" בניגוד ל-"תהיה גבר" כדי לעודד מישהו להיות חזק או אמיץ). השינוי יתחיל כשכחברה נראה בתכונות נשיות, כביכול, את העוצמה והיופי שבהן, את החיובי ולא השלילי.
כי אנחנו תקשורתיות ולא קשקשניות או חופרות. אנחנו מתמידות, ומפוקסות מטרה ולא נודניקיות.
אנחנו מעריכות יופי ולא שטחיות. 
אנחנו אסרטיביות ובעלות חזון ולא שתלטניות.
אנחנו דואגות, מכילות ואכפתיות ולא רגשניות או היסטריות.
אנחנו מדהימות וחזקות, אנחנו קשובות ונעימות, אנחנו אמיצות ומעזות, ולפעמים אנחנו לא.
אבל בשלב ראשון מגיע לנו שהתכונות האלה יקבלו את היחס והכבוד הראוי להן.

אז "תחפרו" בגאווה, תבכו בלי סיבה, תתרגשו מכל שטות, תהיו "ביצ'יות" כשצריך ושבריריות כשאפשר, ושחקו עם בובות! (בנים, אתם גם מוזמנים).

 

 

בובות קיימות בתרבות האנושית עוד משחר ימיה. ממצאים ארכאולוגיים באתרי חפירות רבים כללו בובות שונות מחרס או מאבן ששימשו בין למשחק ובין לפולחן דתי. לפחות את ההתמכרות הזאת שלי, אני יכולה לתלות בשורשי הרחוקים – בובות פלסטיק, בובות בד, בובות נייר, בובות מעצבים מויניל, בובות עץ, בובות מעכשיו, בובות מפעם – הכל הולך ומתקבל אצלי בהמון אהבה.

 

דוגמיות מאוספי הבובות שלי, מתקבלות באהבה מכל חומר, סגנון וצבע.

 

אומנם אם תשאלו את בני היקר, אני כבר הייתי פה כשהמציאו את האש, אבל את המשחק בבובות הנייר כילדה פיספסתי בעשור. אך אני מוצאת שדווקא כבוגרת נוסף להן נופח של נוסטלגיה, פשטות ותמימות – כמשחק, כאספנות וכפריט עיצובי. בובות הנייר היו בסביבה מאז שהומצא הנייר (מאות ואף אלפי שנים לפי ההערכות). את הגירסא המוכרת, עם סטים של בגדים ואקססוריז להחלפה יצרו לראשונה בצרפת באמצע המאה ה-18, הן נועדו לבדר מבוגרים והפכו ללהיט בקרב החברה הגבוה. בהמשך הן הפכו לצעצוע נפוץ וזול לילדים (ובעיקר לילדות) עד אמצע המאה ה-20. הן שימשו לפירסום, הופיעו במגאזינים הפופולארים כרצועות קומיקס שבועיות וכיכבו כתוסף חובה לכל המי ומי של התקופה.

 

שמאל למעלה עם כיוון השעון – *אוסף בובות נייר ויאנטג', *בובות נייר של כוכבות הוליוודיות משנות ה-30, *veronica's fashion פינה קבועה במגזין משנות ה-60, *בובות נייר כפרסומת עבור סוכנות הדוגמנות POWERS מ-1942, *בובות הנייר של Betsy McCall הופיעו במגזין McCall's לראשונה בשנת 51 והפכו ללהיט מטורף (בלינק המצורף אפשר למצוא עשרות בובות להדפסה עם תלבושת לכל מאורע בחינם), *כמובן גם בנים קיבלו בובות נייר משלהם, * אליזבת טיילור האחת והיחידה, * וארנבונים.

 

הן עסקו במגוון נושאים ותקופות ומלבד ההנאה שבמשחק, ניתן ללמוד מהן רבות על אופנות, תחומי עניין, נורמות ותחביבים בזמנים שונים.

בשל תוחלת החיים הקצרה שלהן (בכל זאת, נייר)  הן הפכו לפריט אספנות מבוקש, והכי כיף להיתקל בבובות אותנטיות (ומשומשות) עם ניחוח וינטאג' ושלל בגדים מדליקים בשווקים, או באסטייט סייל מוצלח במיוחד. אבל גם מי שפחות בענייני פישפושים מוזמן לגלות את אוצרות ההדפסה שנמצאות ברשת. ב-pinterest  ודומיו (יש כאלה?!) תוכלו למצוא מגוון עשיר של בובות נייר, מכל הסגנונות וכל התקופות. סרוקות (מישהו כבר עשה את העבודה בשבילנו) ומוכנות להדפסה.

 

מימין לשמאל – *בובת נייר של השחקנית נורמה טאלמאג' מתוך מגאזין מ1919, * מעיל נהיגה לגברות מ1895, *בובות נייר לייטי ליין כיכבו כפינה קבועה במגאזין נשים מ1908-1915, * אופנת שנות השישים העליזות.

 

אבל ההיצע הרחב לא כולל רק וינטאג', בובות הנייר איתנו גם כיום. על אף חידושי הטכנולוגיה והשפע של ימינו, ואולי דווקא בגלל, הקסם שלהן לא אבד. הן נמכרות כערכות או כקבצים להורדה והדפסה, וגם מהן תוכלו למצוא לא מעט בחינם ברשת – רק להדפיס, לגזור והבטחת לעצמך (נו, טוב, גם לילדיך) שעות של הנאה. וההיצע הוא אכן רחב – יש, כמובן, את ז'אנר הנסיכות (והנסיכים!) של דיסני, כי מה יותר מגניב מלשחק עם דמות אהובה ומלתחה זוהרת ומוכרת. אפשר להמחיז את הסרט כולו, להחליף לדמויות גרדרובה בין סצנה לסצנה ולצלול לדימיון.

 

מימין לשמאל – *סינדרלה מאת קורי ג'נסן , *אלזה מאת קורי ג'נסן (מאייר המתמחה בבובות נייר, באתר שלו תוכלו למצוא עשרות נסיכות ונסיכים והוא מקפיד לעדכן עם כל סרט חדש שיוצא, והכל בחינם,שווה!), * בת הים הקטנה מתוך האתר של דיסני.

 

ויש גם פרשנויות עכשוויות ומשעשעות לתוכניות טלוויזיה אהובות, זמרים וכוכבי מסך הוליוודים – החל מוולטר מBreaking bad, דרך "בנות", דיוויד בואי, וולברין ההורס (האמת, תמיד רציתי לשחק בבובות עם יו ג'קמן ♥) ועד ברק ומישל אובמה.


משמאל למעלה – *וולטר מ"שוברים שורות", *דיוויד בואי עם מגוון תלבושות לאורך השנים, *ג'ואן המושלמת מMAD MEN האגדית, *הנסיכה ליה מסטאר וורז (באתר יש עוד מגוון דמויות מהסרט), *ת'ומס ואובריין מדאונטון אבי, *GIRLS (דפים דומים באתר לכל כוכבי הסדרה), *ברק ומישל אובמה (חוברת למכירה), *NEW GIRL, *ויו ג'קמן ההורס כוולברין.

 

מאיירים רבים הופכים את בובות הנייר לצורת אמנות וביטוי. אפשר למצוא ברשת עושר וגיוון של סגנונות איור כמו גם של אידאל יופי והעדפות אופנתיות.

 

משמאל למעלה עם כיוון השעון – *אופנה עכשווית ובועטת, *טינה בסגנון איורי קליל ולבוש צבעוני, *ילדת ינשוף, *Cherry Velvet הסקסית, *ילדת טבע עם קרניים וכובע פטריה, *גברבר לוהט ועליז, *בובת נייר בסגנון יפני. וכולם מופיעים אצלי בפינטרסט.

 

כיתבו בפינטרסט paper doll או כנסו לדף הבובות שלי שמתעדכן כל הזמן במציאות חדשות ותופתעו מכמות התוצאות שתקבלו. כל מה שנשאר לכן לעשות,זה לבחור מתוך ההיצע, הנושאים והסגנונות השונים (בחיי שזה השלב הכי קשה). להדפיס (עדיף על נייר עבה), לגזור ולהעביר שעות במשחק של דימיון והחלטות אופנתיות ברומו של עולם.

אם בא לכן לשדרג את המשחק (ולהפוך אותו לעמיד ונגיש יותר), הדפיסו את הדמויות והפריטים על גבי נייר מגנט המותאם למדפסת שלכם, או לחילופין, הדפיסו על נייר רגיל, הדביקו על נייר מגנט דביק, וגיזרו יחדיו. מיצאו קופסאת מתכת בגודל המתאים ( קופסאת עוגיות, סוכריות, כרטיסי ברכה) שתשמש גם כמשטח מתמגנט וגם כקופסאת איחסון. ויש לכם משחק זמין ומהנה שיכול להתלוות אליכם בנסיעות ארוכות, טיסות וכדומה. כיף!
אפשר להכין באותה השיטה גם סט נוסף למקרר, משחק חמוד ונגיש ובאותה ההזדמנות גם פריט עיצובי מדליק למטבח.

 

בובות הנייר של Betsy McCall והנחיות מתוך הבלוג frenchpressknits 

 

בובות הנייר,מבחינתי, הן לא רק למשחק, אלא יכולות בקלות להפוך לאומנות ראויה לתליה על הקיר כאמירה עיצובית. מסגרו דף של דמות אהובה (אני מתכננת על Wonder woman כמובן)  או צרו קומפוזיציה ממספר פריטים שמצאתן (הדפסתן), ויש לכן תוספת מגניבה לחדר הילדים (נסיכה, גיבור על מועדף או דמויות ילדים/חיות חמודות) או אומנות קלילה ומלאת הומור לכל חדר אחר בבית. רעיון חמוד נוסף הוא לתלות אותם כשרשרת דמויות או תלבושות בחדר הילדים או כקישוט למסיבת גינה.

 

משמאל למעלה בכיוון השעון – * דף מתוך חוברת בובות נייר בקולאג' תמונות שהכנתי לביתי, *שרשרת בובות נייר, * תמונה המשלבת בובת נייר, ארנב ואקססוריז תלויים על חבל כביסה, מקסים!, * קומפוזיציה ממוסגרת של מספר פריטים, * דף ממוסגר של וונדרוומן (יש לי כבר תוכניות בשבילו).

 

זהו רק קמצוץ קטן ממגוון הדברים שאפשר לעשות עם הקסם הזה – אפשר לצבוע, לקשט ולהדביק. לשלב אותם בפרוייקט סקראפינג, כחלק מארט ג'ורנל, לקישוט מחברת או כברכה מושקעת. להעזר בהן לקישוט מסיבת יומולדת, ליצירת אומנות או להושיב אותן פשוט על מדף כפריט עיצובי. השמיים (והדמיון) הם הגבול!

 

משמאל למעלה בכיוון השעון – *הדבקה, קיפול ויש לכן אלמנט עיצובי מדליק למדף, * כרטיס ברכה, * גלויה מהממת שהכינה לי חברתי חני בשילוב בובת נייר, *בובות נייר לצביעה ואקססוריז למסיבת נושא רעיון מדליק מהבלוג  threepixielane * ואפשר אפילו לקשט ולשכלל אותן  כיד הדימיון.

 

אז למה אתן מחכות? (אני כבר על זה!) פשפשו, בחרו, והדפיסו לכן קצת יופי, שקט והנאה ♥

 

.

תגובות